•   021-22480351  |  021-22480350  |  
  •   info@easyrollup.com


خانه هوشمند چیست؟


خانه هوشمند چیست؟


 

با عرض سلام خدمت شما دوستان عزيز

با توجه به جديد بودن سيستم خانه هاي هوشمند

و اينكه بسياري از مردم در ايران هوشمند شدن خانه ها را امري دور از ذهن ويا پر هزينه ميدانند ؛ برآن شديم كه دوستان علاقه مند را با اين تكنولوژي جديدآشنا كنيم

وبيان داريم نه تنها هوشمند كردن خانه ها دور از ذهن نيست بلكه امري مهم در آسايش و آرامش و صرفه جويي در انرژي و وقت وهزينه ها ميباشد

ودرآينده اي نه چندان دور امري واجب و بديهي براي هر ساختمان مسكوني اداري تجاري و... خواهد بود.

خانه هوشمند چيست؟

خانه هوشمند تكنولوژي مدرنيست در صنعت تأسيسات ساختماني كه در راستاي هوشمند سازي و مشخصه‌ سازي تأسيسات به‌كار رفته در ساختمان فعاليت مي‌كند

هدف اين تكنولوژي نوين استفاده از تكنيك‌ها و روش‌هاي هوشمند براي راحتي، آسايش و امنيت كاربران آن مي‌باشد

هر چند بسياري از تكنيك‌هايي از قبيل هوشمند سازي روشنايي، درب و پنجره و سيستم‌هاي امنيت وجود دارد،

ولي در عين حال مي‌توان ابزارها و وسايل الكتريكي ديگراز قبيل

- سينماي خانگي،

- آبياري اتوماتيك گياهان،

- تنظيم زمان غذا خوري حيوانات خانگي

- و نورپردازي براي مناسبات مختلف

شايد بتوان با يك مثال ساده در ذهن يك زندگي هوشمند را مجسم كرد. تصور كنيد ساعت بيداري را براي 6 صبح چراغ‌هاي اتاق روشن شده، پرده به كنار رفته و صداي موسيقي صبح‌گاهي به صدا در مي‌آيد و در هنگام خروج از منزل به سيستم منزل فرمان خروج مي‌دهيد وخانه در حالت امنيت كامل قرار مي‌گيرد.

در دفتر كار خود متوجه مي‌شويد كه بخاري در منزل روشن مانده است. حالا مي‌توانيد با يك تماس تلفني به سيستم منزل فرمان دهيد تا بخاري را خاموش كند ، يا مثلا در زمانی که یک فرد در مسافرت به سر می برد با استفاده از تلفن یا موبایل و يا خط اينترنت می تواند سیستم امنیتی و یا تاسیسات خانه را فعال سازد، دمای دلخواه را تنظیم کند ، در ساعت خاصی تاسیسات سرمایش و گرمایش شروع به کار نمایند و درجه حرارت خانه را به حد مطلوب برساند و یا گاز برای گرم کردن غذا در ساعت خاصی روشن شود و تلویزیون در ساعات معینی برای ضبط برنامه مورد علاقه روشن و خاموش گردد و یا می توان چراغ های منزل را در ساعتی روشن یا خاموش نمود و حتی مانيتور كرد که کداميك از لوازم خانه در حال کار مي باشند، و در صورت لزوم آنها را خاموش نمود و در طول سفر و یا زمانی که دور از منزل هستند دغدغه خاطر نداشته باشند که آیا اطو به برق است؟

گاز قطع است؟

و یا حتی کنترل کرد که کودکان که در منزل هستند؟ در حال انجام چه کاری هستند؟ و آنها را کنترل نماییم.

در حال حاضر اتوماسیون و هوشمندسازي خانه با سرعت زیادی در حال گسترش می باشد که با استفاده از آن می توان استفاده های تفریحی ، ارتباطی ، امنیتی ومحیطی خانه را به حداکثر رساند.

اهداف خانه هوشمند چيست؟ 

ارتقاي امنيت منزل با استفاده از سيستم‌ها و مدارات امنيتي از قبيل دوربين‌هاي مدار بسته، سنسورهاي تشخيص دود و دي‌اكسيدكربن و قفل‌هاي الكترونيكي و دزدگير

1- زماني كه خارج از منزل هستيد با همراه داشتن يك گوشي همراه مي‌توان كليه امور منزل را مديريت كنيد

2- آسايش خيال صاحب‌خانه

3- راحتي كاربر با استفاده از كنترل‌هاي تصويري مي‌توان به راحتي و بدون ايجاد مشكل كليه سيستم‌ها منزل را هدايت كرد

4- كاهش هزينه‌ها با نصب سيستم‌هاي هوشمند مي‌توان مصرف انرژي (اعم از برق و گاز) و آب را بهينه كرد و به تبع هزينه‌هاي مربوطه را كاهش داد .

فرآيندهاي فوق با كنترل و هوشمند سازي موارد ذيل صورت مي‌گيرد:

1- كنترل روشنايي خاموش و روشن كردن به موقع، تنظيم ميزان روشنايي، سنسورهاي نوري، برنامه زمان‌بندي شده

2- وسايل برقي پرده‌هاي برقي، پمپ‌ها، سيستم‌هاي گرمايشي و سرمايشي، پنكه‌ها

3- دما خنك كننده‌ها، گرم كننده‌ها، تنظيم دما مناسب با هر شرايط جوي

4- كيفيت هوا تصفيه‌ي دي‌اكسيدكربن و رطوبت هوا

5- امنيت آيفون تصويري، نظارت پيوسته تصويري، سنسورهاي دود، رديابي راديويي

6- مصارف آب، انرژي و برق

7- سيستم‌هاي تفريحي سينماي خانگي و موسيقي

8- وسيل ارتباطي تلفن، شبكه، Wireless, access point

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان یا (Building Management System)چيست؟

به مجموعه سخت افزارها و نرم افزارهائی اطلاق میشود که به منظور مانیتورینگ وکنترل یکپارچه قسمتهای مهم و حیاتی درساختمان نصب میشوند. وظیفه این مجموعه، پایش مداوم بخش های مختلف ساختمان و اعمال فرامین به آنها به نحویست که عملکرد اجزاء مختلف ساختمان متعادل با یکدیگر و در شرایط بهینه و با هدف کاهش مصارف ناخواسته و تخصیص منابع انرژی فقط به فضاهای در حین بهره برداری باشد.

در این روش تابلوهای برق روشنائی عمومی، دیزل ژنراتور، سیستم اعلام و اطفاء حریق، سیستم حفاظتی، آسانسورها، سیستم کنترل تردد و نیز اجزاء موتورخانه مرکزی شامل چیلرها، بویلرها، پمپ های سیرکولاسیون، برجهای خنک کن، هواسازها و اگزوز فن ها بنوعی بطور یکپارچه و بطور منسجم توسط یک و یا چند رایانه هماهنگ و کنترل میشوند.

تفاوت سيستم خانه هوشمند(اتوماسيون خانگي)باسيستم مديريت هوشمند(BMS)چيست؟

  در داخل واحد های مسکونی و یا اداری و تجاری نصب میشوند و وظیفه ایجاد محیطی مطبوع و راحت را عهده دارهستند. از وظائف این سیستم میتوان به کنترل روشنائی ، وسایل برقی منزل، پرده ها ، سیستم سرمایش و گرمایش وسیستم صوتی و تصویری اشاره نمود که از طریق ریموت کنترلر ها ، پانل های لمسی قابل نصب روی دیوار از داخل واحد و یا از طریق کنترلر تلفن و کنترلر اینترنت از بیرون واحد هدایت میشوند.

مدیریت هوشمند ساختمان یا BMS به مجموعه تجهیزاتی اطلاق میشود که به منظور یکپارچه سازی کنترل و ایجاد حداکثر هماهنگی در جهت افزایش بهره وری و کاهش مصارف ناخواسته ، وظیفه پایش و راهبری اجزاء مختلف ساختمان از قبیل مدارهای روشنائی، برق اظطراری، آسانسورها، تاسیسات سرمایش،گرمایش وتهویه مطبوع، سامانه اعلام و اطفاء حریق، سامانه کنترل تردد وسیستم حفاظتی رابعهده دارند.

در بعضی موارد BMS و HA با هم مرتبط شده وساختمانی کاملا هوشمند را ایجاد مینمایند ولی درکل استفاده از یکی الزام استفاده از دیگری را بدنبال نخواهد داشت.

تعریف ساختمان هوشمند(BEMS):

بطور کلی ساختمان هوشمند ، ساختمانی است که مجهز به یک زیر ساختار ارتباطاتی قوی بوده که می تواند به صورت مستمر نسبت به وضعیتهای متغیر محیط عکس العمل نشان داده و خود را با آن ها وفق دهد و همچنین به ساکنین ساختمان این اجازه را می دهد که از منابع موجود به صورت موثرتری استفاده نموده و امنیت و آرامش آنها را افزایش دهد.

هزینه های جاری یک ساختمان معمولاً هزینه های سربار زیادی را برای انواع مشاغل و ساکنان ایجاد می کند و همین موضوع می تواند در سوددهی نقش عمده ای را ایفا نماید به علاوه ، خیلی از سازمانها در دنیا به صرفه جویی در مصرف انرژی و هر چه بهتر کردن محیطهای کاری و زندگی خود روی آورده اند .

صاحبین مشاغل مختلف به صرفه جویی در مصرف انرژی و بهینه سازی محیط زندگی و کم کردن هزینه های سرویس و نگهداری ، برای اینکه بتوانند به هدف نهایی خود برسند و نیاز به امنیت و در دسترس بودن اطلاعات در زمان حقیقی را برآورده نمایند روی آورده اند تا جایی که این تغییرات حتی در شرکت های بسیار کوچک نیز به چشم می خورد .

مدت زیادی نیست که بحث درباره موضوع ساختما نهای هوشمند در محافل عمومی مطرح گردیده است . حال ببینیم که واقعاً یک ساختان هوشمند چگونه ساختمانی است « یک ساختمان هوشمند ساختمانی است که در بردارنده محیطی پویا و مقرون به صرفه بوسیله یکپارچه کردن چهار عنصر اصلی یعنی سیستمها ، ساختار ، سرویسها ، مدیریت و رابطه میان آنها می باشد» یک ساختمان هوشمند امکانات خود را از طریق سیستم های کنترلی هوشمند ارائه می نماید.

این سیستمها عبارتند از : سیستم اعلام نشت گاز سیستم اعلام حریق سیستم اعلام سرقت سیستم اعلام زلزله سیستم کنترل روشنایی سیستم تماس گیرنده تلفنی کنترل از طریق : ریموت کنترل ، کلید دیجیتالی ، تلفن داخل منزل ، موبایل و اینترنت قابلیت تعریف سناریوی روشنایی سیستم کنترل کننده یکپارچه

مزایای یک ساختمان هوشمند

مزایای یک ساختمان هوشمند از طریق پیاده سازی سیستمهای ذکر شده به همراه مزایای یک سیستم یکپارچه کامل ارائه می شود. همانطوریکه مشخص است هر یک از زیر سیستمهای مذکور خود به تنهایی مزایای بسیاری را در راستای کنترل ساختمان ایجاد می نمایند .

با داشتن پیش فرض امکانات بسیار سودمند فوق ، همپوشی و تعامل سیستم های فوق براین مزیت می افزاید. برای مثال ، در نظر بگیرید که حریقی در یک ساختمان به وقوع بپیوندد ، سیستم اعلام حریق با سیستم امنیتی به صورت خودکار ارتباط برقرار می کند واز این طریق قفل های کلیه دربها باز می شوند ، شربرقی گاز قطع شده و مردم می توانند به راحتی از این طریق سیستم اعلام حریق از محل حریق دور شوند .

علاوه براین مزایا یک ساختمان هوشمند مزایای زیر را نیز برای صاحبان این نوع ساختمانها به ارمغان می آورد. محیط کابل کشی استاندارد مدیریت متمرکز کل سیستم صرفه جویی در مصرف تأسیسات حرارت مرکزی صرفه جویی در مصرف برق صرفه جویی در هزینه کابل کشی های آتی و پراکنده بالارفتن کیفیت سرویس ساختمان(ارزش ساختمان( درآمد برای سرمایه گذاران اصلی ساختمان بصورت کاهش شارژ خدماتی بالا رفتن ضریب تجمل(لوکس)ساختمان

یک ساختمان هوشمند چگونه مقرون به صرفه عمل می کند؟

اصول یک ساختمان هوشمند می گوید که هزینه های واقعی یک ساختمان فقط هزینه های ساخت نیست بلکه باید به آنها هزینه های راهبری و تعمیرات را نیز اضافه کرد . ساختمان هوشمند تمامی این هزینه ها را بوسیله کنترل اتوماتیک و یکپارچه ، مخابرات و سیستم مدیریت کم می کند. اگر به هزینه های مربوط به یک ساختمان در طول عمر(حدود 40 سال ) توجه نمائیم مشخص است که نگهداری بیشترین سهم را در هزینه های جاری آن ساختمان دارا می باشد .

در این راستا هزینه های نگهداری یک ساختمان هوشمند تا 50% کاهش می یابد که خود علاوه بر برگشت هزینه ها امکانات رفاهی بسیاری را ایجاد می نماید. ساختمان هوشمند، ساختمانی است که کلیه زیرسیستم های کنترلی آن در چارچوب منطقی از پیش تعریف شده و مناسب با وضعیت کاربری ساختمان، طراحی و پیاده سازی گردیده است.

فرایند كنترل در ساختمان هوشمند از طریق سیستمهای كنترلی انجام می شود كه خود هوشمندانه عمل كرده و همواره در ارتباط مستقیم و تعامل با يك ديگرند و در نهایت تامین كننده نیاز کاربر و طراح در جهت رسیدن به هدف ایجاد ساختمان هوشمند می باشند.

یکی از مشهورترین استاندارد های باز طراحی ساختمانهای هوشمند، استاندارد EIB می باشد با پیاده سازی این استاندارد در چارچوب مدولهای آدرس پذیر و نرم افزارهای مربوطه، دامنه وسیعی از زیر سیستم های کنترلی و دیگر تجهیزاتی كه به طریقی امكان كنترل توسط سیگنالهای آنالوگ و ديجيتال را داشته باشند، پوشش داده می شود.

یکی دیگر از مشهورترین استانداردهای باز طراحی ساختمانهای هوشمند، استاندارد Native BACnet می باشد با پياده سازی این استاندارد در چارچوب كنترل كننده های محلی مستقل (DDC Controllers) و با برنامه ریزی آنها امكان كنترل كلیه سیستم های HVAC, VAV, LIGHTING, SACS به طور كاملا مستقل و نیز قابل كنترل از طریق پروسسور مركزی و نیز ایجاد ارتباط و هماهنگی جهت تعامل با یكدیگر وجود خواهد داشت.

درا ين راستا پهنه وسیعی از انواع سیگنالهای آنالوگ و دیجیتال قابل كنترل (Universal I/O) چه به صورت ورودی و چه به صورت خروجی پوشش داده خواهد شد.

از جمله مزایای سیستم هوشمند: 

راحتی: مهمترین عامل در بكارگیری سیستم های هوشمند، ایجاد راحتی برای ساكنین ساختمان است. به این معنا كه هر یك از ساكنین بر اساس سلیقه خود با كنترل دلخواه روشنایی، دما و دیگر زیرسیستم های هوشمند سازی، محیط دلپذیری را برای خود ایجاد می نمایند.

 بهینه سازی: هدف دیگر از بكارگیری سیستم های هوشمند بهینه سازی مصرف انرژی است. با استفاده از این سیستم انرژی همواره به طور معقول و منطقی مورد استفاده قرار میگیرد و به دلیل كنترل همه جانبه، تلفات آن به طور چشمگیری كاسته می شود. بررسی ها نشان می دهد با بكارگیری یك منطق كنترلی صحیح تا میزان 40 درصد از انرژی مصرفی در ساختمان هوشمند كاسته خواهد شد.

كاهش هزينه: با توجه به آنكه مصرف انرژی كاملا در كنترل قرار دارد، بهای پرداختی تا حد قابل قبولی به میزان انرژی مفید مصرفی نزدیك است. به این معنا كه كاربر تنها هزینه واقعی انرژی مورد نیاز را می پردازد. 

انعطاف پذیری: پیاده سازی یك استاندارد باز در هوشمند سازی ساختمان، باعث انعطاف پذیری سیستم های كنترلی ساختمان می شود. به این معنا كه منطق تعریف شده برای كنترل، همواره قابل تغییر است بدون آنكه نیازی به تغییرات فیزیكی و سخت افزاری در ساختمان باشد.

  كنترل یكپارچه: سیستم هوشمند امكان كنترل یكپارچه كل ساختمان را میسر می سازد به نحوی كه المان های كنترلی در دورترین نقاط ساختمان هم به راحتی مانیتور و كنترل می شوند و نیازی به مراجعه به نقطه كنترلی نیست.

در يك ساختمان هوشمند زيرسيستم های كنترلی در چارچوب يك منطق از پيش تعريف شده و مناسب با وضعيت كاربری ساختمان هوشمندانه عمل كرده و همواره درارتباط و تعامل با يكديگرند فرآيند كنترل درساختمان هوشمند با پياده سازی استانداردهايی انجام می پذيرد.


منبع : شرکت دلتا
نویسنده : شرکت دلتا
بازدید : 6001